I. Підготовка з надання першої медичної допомоги
Поняття про органи та системи організму людини та їх фізіологію. Анатомія окремих органів та систем. Фізіологія та основні функції окремих органів та систем.
Органи дихання. Загальний огляд органів дихання. Будова верхніх дихальних шляхів легень. Значення та механізм дихання. Характеристика та частота дихальних екскурсій. Наслідки зупинки дихання.
Серцево-судинна система. Поняття про кровообіг. Кров, її кількість в організмі людини, наслідки крововтрати. Основи кровообігу: серце, кровоносні судини. Будова та робота серця, його роль в кровообігу. Магістральні судини, судини верхніх та нижніх кінцівок.
Догоспітальні умови з надання першої допомоги постраждалим (раптово захворівшим) в екстремальних ситуаціях.
Основні мотиви професійної діяльності рятувальника з надання першої допомоги постраждалим.
Система екстрених медичних послуг. Швидка медична допомога, порядок виклику бригади. Служба медицини катастроф. Порядок взаємодії з медичними формуваннями в умовах надзвичайних ситуацій.
Оснащення, що використовується для надання першої допомоги фахівцями, які не мають медичної освіти. Медичні аптечки, перев’язувальний матеріал, шини та технічні засоби.
Медично-правові (юридични) основи з надання першої допомоги в екстремальних ситуаціях.
Особливості проведення реанімаційних маніпуляцій в засобах індивідуального захисту.
Початкові дії з надання першої допомоги на місці пригоди. Огляд місця події. Виявлення небезпечних факторів, що загрожують постраждалим та оточуючим.
Первинний огляд постраждалого: Визначення наявності /відсутності свідомості у постраждалого. Забезпечення прохідності дихальних шляхів. Визначення наявності дихання. Визначення наявності пульсу на сонній артерії. Прийняття рішення про виклик бригади швидкої медичної допомоги. Алгоритм виклику бригади ШМД. Проведення вторинного огляду постраждалого. Стабільне положення пацієнта, що втратив свідомість.
Перша допомога при порушенні (зупинці) дихання. Органи дихання. Загальний огляд органів дихання. Будова верхніх дихальних шляхів легень. Значення та механізм дихання. Характеристика та частота дихальних екскурсій. Наслідки зупинки дихання.
Штучна вентиляція легень без спеціального устаткування. Штучна вентиляція легень за допомогою спеціального устаткування: мішок Амбу, лорінгеальна маска, під’єднання кисню.
Методи видалення сторонніх предметів при обструкції дихальних шляхів (Прийом Хеймліка та інші).
Серцево-судинна система. Будова та робота серця, його роль у кровообігу. Магістральні судини, судини верхніх та нижніх кінцівок. Кров, її кількість в організмі людини, наслідки крововтрати.
Перша допомога при гострих серцево-судинних порушеннях (зупинці серця). Серцево-легенева реанімація: Техніка закритого (непрямого) масажу серця. Дефібриляція за допомогою автоматичного дефібрилятора.
Перша допомога при утопленнях. Види утоплень (первинне або справжнє, асфиксійне, синкопальне), основні ознаки утоплення. Особливості проведення рятування на воді та надання першої допомоги при утопленнях. Прийоми рятування на воді. Особливості надання першої допомоги при утопленні. Особливості допомоги при травмі на воді. Баротравма.
Епілептичний припадок Основні фази припадку. Перша допомога хворому.
Шокові стани. Основні ознаки шокового стану. Перша допомога постраждалом.
Гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт).
Біль в грудях (стенокардія, інфаркт міокарда).
Рани, кровотечі. Зупинка кровотечі, накладання пов’язок Види кровотеч, значення своєчасної зупинки кровотечі. Зупинка кровотечі. Накладання пов’язок та жгутуваня.
Травматичні пошкодження. Транспортна іммобілізація. Переломи, забої, вивихи. Ознаки переломів та вивихів кінцівок. Травми голови, хребта. Основні види пов’язок. Техніка накладання в залежності від локалізації рани.
Транспортна іммобілізація. Використання іммобілізаційних засобів, їх ефективність, правила та особливості використання.
Вилучення потерпілого з небезпечного місця. Швидке витягання постраждалого з транспортного засобу. Витягання постраждалого з пошкодженням хребта. Витягання постраждалого, що втратив свідомість. Попередження синдрому тривалого стиснення.
Опіки та перегрівання. Класифікація термічних опіків в залежності від глибини пошкодження тканин, важкості ураження. Клінічні прояви термічних опіків та перегрівання. Перша медична допомога при опіках. Клінічні прояви перегрівання, перша допомога ураженим.
Відмороження та переохолодження (замерзання). Клініка відмороження та переохолодження. Перша допомога при відмороженнях та переохолодженнях. Клініка переохолоджень, перша допомога ураженим.
Ураження електричним струмом (електротравма)
Отруєння токсичними газоподібними речовинами. Перша допомога при проникненні отрути в шлунок. Інгаляційні отруєння фосфорорганічними сполуками, хлором, аміаком та інш. Отруєння окисом вуглецю, невідкладна медична допомога Способи захисту органів дихання
Отруєння продуктами харчування та інші пероральні отруєння. Клінічні ознаки пероральних отруєнь. Принципи надання першої допомоги при пероральних отруєннях невідомою отрутою. Перша допомога при укусах отруйними тваринами, комахами.
Перша допомога при екстрених пологах на догоспітальному етапі. Періоди пологового процесу. Патологічні пологи, особливості їх ведення. Техніка прийому пологів.
Психогенні розлади. Особливості поведінки людей в екстремальних ситуаціях. Стрес та психічні травми. Основні прояви гострих психічних розладів у постраждалих в екстремальних ситуаціях. Забезпечення безпеки постраждалого. Забезпечення безпеки рятувальника та оточуючих від постраждалого Основи безпеки при роботі із ураженими, які можуть бути небезпечними для себе та оточуючих.
Надання першої допомоги в випадку масового ураження постраждалих. Первинне медичне сортування постраждалих (сортувальний талон) Порядок проведення сортування постраждалих. Способи перенесення постраждалих (транспортні ноші, щит). Підготовка постраждалих до евакуації та завантаження їх в транспортні засоби.
Моделювання ситуацій для практичного відпрацювання навичок. ЗАЧЕТ: Контроль практичних навичок проведення серцево – легеневой реанімації. Білети із задачами. 48
II. Психологічна підготовка до роботи в екстримальних умовах. Морально-психологічний статус, етика та психологічна підготовка рятувальників до дій в екстремальних ситуаціях. Психологічні особливості поведінки населення у надзвичайних ситуаціях. Психологічна підготовка рятувальника до дій у надзвичайних ситуаціях. Методи керування психологічним станом рятувальника при дії у надзвичайних ситуаціях. Основи саморегуляції та психологічної реабілітації
III. Подготовка по зв’язку Пристрої зв’язку. Їх склад та експлуатація. Зв’язк при проведенні аварійно-рятувальних робіт Сигнали та знаки керування
IV. Висотно – технічна підготовка (спуск та евакуація) Спорядження для висотних робіт (мотузки, карабіни та інше) Вузли, їх характеристика та використання Способи використання висотниго спорядження для проведення аварійно – рятувальних робіт Техніка безпеки при висотних роботах Техніка спуска Техніка спуску і підйому по мотузці. Види і способи страховки і самостраховки. Види поліспастов їх призначення і вживання. Техніка проведення рятувальних робіт на висоті
V. Тактика проведення аварійно – рятувальних робіт (АРР) з використанням спецінструмента прі ДТП, у будинках та спорудах. Види аварій, катастроф, можливі наслідки та основні дії по проведенню першочергових АРР і гасіння пожежі. Дії рятувального підрозділу при проведенні аварійно – рятувальних робіт. Розвідка осередоку ураження. Розгортання підрозділу. Основні тактичні правила аварійно – рятувальних робіт. Методи проникнення у зруйновані будинки та споруди. Методи деблокації постражда Методы деблокации пострадавшего при ДТП. Техника безопасности при аварийно-спасательных работах. Знаки безопасности и знаки опасности. Первичные средства пожаротушения Основы прекращения горения на пожаре. Огнетушащие средства. Поведение в ЧС техногенного и природного характера
Правила поведінки та дотримання заходів безпеки під час роботи в осередках катастроф.
Правила поведінки та організація роботи при ліквідації наслідків стихійного лиха. Вражаючі фактори землетрусу, ураганів та затоплень. Поведінка людей та дотримання заходів безпеки під час стихійного лиха. Особливості організації роботи з надання допомоги постраждалим на території стихійного лиха.
Правила поведінки та організація роботи при ліквідації техногенних катастроф. Вражаючі фактори техногенних катастроф (вибухи, пожежі, транспортні пригоди та ін.). Поведінка людей та дотримання заходів безпеки у вогнищах катастроф. Особливості надання допомоги постраждалим у вогнищах техногенних катастроф.
Особливості роботи рятувальників в осередках масових соціальних сутичок. Основні причини ураження людей при терористичних актах та в місцях великого скупчення людей.
Запис на проведення вищезазначених курсів при Управлінні Української Служби Порятунку у Вінницькій області здійснюється за телефонами:
098 1991313, 067 3757527.
|